1900’den Günümüze...

Hikayemiz 1892 yılında ilk kuşak dedelerimizden İdris Efendinin Yugoslavya (Kosova) Prizen’den İnegöl’e göç etmesiyle başladı. İdris Efendi aile mesleği olan helva, boza ve şıra üretimini İnegöl’de devam ettirerek bugün 4. kuşağa kadar ulaşan bu asırlık lezzetin temelini attı.

1900 yılında İdris Efendi tarafından ilk helva, boza ve şıra dükkanımızı İnegöl’de açtık. 1919 yılında 2. kuşak dedemiz ve isim babamız Helvacı Ali (Ali Bozacılar) doğdu. İlkokul eğitiminin hemen ardından 1930’larda başladığı aile mesleğini ömrünün sonuna kadar ilk günkü gayreti ve özverisi ile devam ettirerek, Babadan aldığı mesleğini oğluna (Şadan Bozacılar) ve torununa (Cihan Bozacılar) bir miras olarak aktardı.

1956’da dünyaya gelen 3. Kuşak Şadan Bozacılar, küçük yaşlarda başladığı dede ve baba mirası mesleğini bugün hala aynı heves ve istekle icra etmeye devam etmektedir.

1986 yılında dünyaya gelen 4. Kuşak Cihan Bozacılar, eğitim hayatıyla devam ettirdiği ata, dede ve baba mirası mesleğini, eğitim hayatından sonra tam zamanlı olarak icra etmeye devam ediyor.

Yıllardır hazırladıkları süt ve irmik helvaları, Bursa İnegöl’de özellikle ramazan ayında bir ramazan geleneği haline geldi. Güzel İnegöl’ümüzün büyük beğenisine mazhar olan asırlık lezzetlerimizi müşterilerimize ulaştırabilmemiz için, tarihi çarşımızın girişinde kendine özgü konsepte sahip olan, açtığımız yeni şubemiz ile taçlandırdık.

Kase içerisinde dondurma üzerine asırlık lezzetlerimizden olan irmik helvamızı sıcak bir şekilde servis etmeye başladık. Kısa sürede büyük beğeniye ve ilgiye ulaştı. İnegöl’ümüze ziyarete gelen misafirlerimiz tarafından da yoğun ilgiye ulaşınca ilk şubemizi Bursa’da açtık. Hemen ardından sırasıyla Ankara, Sakarya, İzmir, Balıkesir, Kütahya, İzmit, Çanakkale ve İstanbul’da şubelerimizi açmaya başladık.

“Türkiye’nin Helvacısı 1900’den Günümüze Helvacı Ali” sloganıyla çıktığımız yolculuğumuza bugün Türkiye’de 50’ye yakın şehrimizde, 100’ün üstündeki şube sayımıza ilaveten Dubai, Üsküp ve daha bir çok farklı ülke farklı şehirde şubeler açarak, atadan aldığımız bu mirasımızı ilk günkü lezzetinden ve kalitesinden ödün vermeden gün geçtikçe daha da büyük kitlelere ulaştırmaya devam ediyoruz.